Ponieważ mamy do czynienia z dwoma rodzajami współwłasności – ułamkową lub łączną.
O ile przy współwłasności ułamkowej sprawa jest jasna, bo określa wartość ułamkową (procentową) udziałów właścicieli w nieruchomości to przy współwłasności łącznej takie wartości nie są określone i występują np. przy wspólnej własności małżonków, którzy nie podpisali intercyzy.
Współwłasność łączna wygasa w momencie wygaśnięcia podstawy prawnej stanowiącej o współwłasności czyli np. rozwodzie.
Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli
― Artykuł 198 kodeksu cywilnego
Udziały ułamkowe wynikające z podziałów majątku po rozwodzie, otrzymane z darowizny czy spadku można sprzedać bez zgody współwłaściciela nieruchomości, lecz dobry obyczaj każe podjąć próbę sprzedaży pozostałym osobom, które daną nieruchomość posiadają w udziałach częściowych.
Sprzedaż, próby sprzedaży, czy wycen udziałów ułamkowych wynikają najczęściej z brakiem możliwości dogadania się z pozostałymi współwłaścicielami. Tak bywa wśród osób skłóconych po rozwodach, waśniach rodzinnych po spadkach, ale zdarza się że nie ma możliwości uzyskania kontaktu ze względu na brak ustalenia pobytu innych współwłaścicieli.
W takim przypadku swój udział można sprzedać pamiętając że wartość np 1/2 czyli 50% udziału w domu czy mieszkaniu nie będzie warte połowie kwoty odpowiadającej wartości nieruchomości. Najczęściej wypłacana jest połowa wartości, czyli jeśli w posiadaniu jest 50% udziałów to osoba sprzedająca otrzyma 50% wartości jej udziału – czyli 25% całości.
Zmniejszona wartość wypłaty uwzględnia długotrwałe i kosztowne dochodzenie do przejęcia pozostałej części nieruchomości, bądź też spłaty i przejęcia przez pozostałych właścicieli udziałów już zbytych.