Każde mieszkanie z długiem lub obciążeniem hipotecznym można sprzedać spłacając jednocześnie należność przy notariuszu lub spłacając ją wcześniej – zależy to od formy długu i ustaleń z wierzycielem. Każdy przypadek rozpatruje się indywidualnie.
Skupujemy mieszkania obciążone długami osobistymi np. ZUS czy Urząd Skarbowy ale też bardzo często zdarzają się obciążenia czynszowe czyli zaległości do spółdzielni mieszkaniowych oraz wspólnot. Zaległość w postaci długu czynszowego to najprostsza forma zadłużenia, gdyż polega na spłacie zaległości wraz z odsetkami – zwykle odbywa się to na podstawie umowy przedwstępnej.
w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej
― art. 394 § 1 Kodeksu cywilnego
Podpisanie umowy finalnej następuje w momencie zaksięgowania należności i braku roszczeń ze strony spółdzielni czy też wspólnoty mieszkaniowej, co potwierdza dokument o niezaleganiu.
Inne formy długów wymagają zwykle negocjacji z wierzycielami, ustalenia wartości długu na daną datę, która jest np. datą umowy przedwstępnej. Spłata następuje przy notariuszu i wiąże ze sobą obowiązek sprzedaży nieruchomości.
Ponieważ spłata długu jest bardzo często przyjęta jako forma zadatku, to osoba która wycofałaby się z finalnej transakcji sprzedaży nieruchomości jest prawnie zobligowana do zwrotu podwójnej wartości zadatku.